Od Istre do Boke Kotorske

Od Slavonije do Dalmacije

 

 

 



 

Od Međimurja do Srijema

Od Zagorja do Sandžaka

 

 

 

 

 

Nezavisna Država Hrvatska

Što Bog da i sreća junačka. // Na ljutu ranu ljutu travu. // Ž.A.P.

 

Radio Krugoval :

 

 

Program internet radija “Krugoval”


 

Novo u eTrgovini :

 

Probne kovanice Nezavisne Države Hrvatske :

 

Kupi ovdje : Shop.

 

Kupi ovdje : Shop.

 

Kupi ovdje : Shop.

 

Kupi ovdje : Shop.

 

Kupi ovdje : Shop.

 

Džepni sat Nezavisne Države Hrvatske : [ Više slika ]

 

Kupi ovdje : Shop.


 

Njemačka vojna udruga “Handschar” (Handžar) :

 

Nakon II. Svijetskog Rata je u Njemačkoj nastala vojna udruga, sastavljena od prijašnjih vojnika i častnika SS divizije "Handžar".

U njoj su se skupili Njemci, njemački Volksdeutscheri iz Nezavisne Države Hrvatske te katolički i muslimanski Hrvati u egzilu iz od Jugo-Srba i domaćih izdajnika okupirane Nezavisne Države Hrvatske.

Udruga je izdala 10.4.1955 tri srebrena prstena sa motivom Handžar divizije, grbom Nezavisne Države Hrvatske i motivom Ustaške mladeži.

 

Kupi ovdje : Shop.

 

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Udruga je između 1955 i 1994 godine izdala 80 niza sa 4 do 32 donacijski maraka koje ne možete naći niti u jednim filatelističkom katalogu.

[
PROČITAJ VIŠE ]

 

Udruga je u suradnji sa Višnjom Pavelić izdala 1991 godine interesantne i vrlo rijetke kovanice u 6 različitih metala :

25 Banica : 50 priključenja Sandžaka
Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
50 Banica : hrvatski ratnik
1 Kuna : Handžar divizija
1 Kuna : Tri srca juna
čka : grbovi Handžara, Kame i Prinz Eugena
2 Kune : grb HOSa
2 Kune : grb Državne Radne Službe
5 Kuna : Marija Oršić
5 Kuna :
Frane Tente
10 Kuna : Čuvaj se Četnika i Partizana
10 Kuna : Crna legija i Vitez Jure Francetić
50 Kuna : Poglavnik Dr. Ante Pavelić

Iste godine je izašla kovanica od
5 Kuna sa motivom “Violator” benda “Depeche Mode”. Ta kovanica je irađena u istim 6 materijalima kao gore opisane kovanica njemačke vojne udruge Handschar/Handžar i kćeri Poglavnika, Višnje Pavelić.

 

 

Jedina je razlika da na toj kovanici nema oznaka “TKH” za “Truppenkameradschaft Handschar” (Vojna udruga Handžar).

[
PROČITAJ VIŠE ]

U našoj e-trgovini možemo vam ponuditi nekoliko ovih kovanica.

Kupi ovdje : Shop.


 

Novo u eTrgovini :

 

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

Kupi ovdje : Shop.

 

IZDANJE SANDŽAK :

2024te godine su navijaći FK Novi Pazar (Torcida Novi Pazar) izdali marke na spomen proključenja Sandžaka Nezavisnoj Državi Hrvatskoj 29.4.1941 godine u dvije veličine.

[ PROČITAJ VIŠE ]

 

Kupi ovdje : Shop.

 

IZDANJA “OMOTI” :

1993, 1994, 2022 i 2024 godine su izdani nizi od 16 maraka. Tema tih niza su bendovi ili omoti legendarni albuma po muzičkim stilovima.

 

Kupi ovdje : Shop.

1993 godine su izašli nizovi sljedeći bendova :

- 3 niza od benda Depeche Mode
- 1 niz od benda Kraftwerk
- 1 niz od benda Front 242
- 1 niz od benda Nitzer Ebb
- 1 niz od benda Front Line Assembly
- 1 niz od benda Skinny Puppy

i sljedećih muzički stilova :

- 8 niza 70s/80s/90s Synthie Pop, Darkwave, Dark Electro, Italo Disco, Neofolk, ... .
- 2 niza Electronic Body Music.
- 2 niza Neue Deutsche Welle.
- 2 niza House, Dance, ... .
- 3 niza Hip Hop, Miami Bass, Freestyle, ... .
- 3 niza Heavy Metal, Rock, Hard Rock, ... .
- 1 niz Punk, Oi, ... .
- 3 niza Italo Disco, Euro Disco, Hi NRG, ... .

[ PROČITAJ VIŠE ]

 

Kupi ovdje : Shop.

1994 godine su izašli nizovi sljedeći bendova :

- 1 niz od benda Erasure
- 1 niz od benda Pet Shop Boys
- 1 niz od benda Orchestral Manueuvres In The Dark
- 1 niz od benda The Cure

[ PROČITAJ VIŠE ]

 

Kupi ovdje : Shop.

2020 godine su izašli nizovi sljedeći muzički stilova :

- 3 niza Neofolk, Industrial ...

[ PROČITAJ VIŠE ]

 

Kupi ovdje : Shop.

2024 godine su izašli nizovi sljedećeg benda :

- 3 niza benda Rammstein

[ PROČITAJ VIŠE ]

 

Kupi ovdje : Shop.

2024 godine su izašli nizovi sljedeći bendova :

- 1 niz od Adele
- 1 niz od Ariana Grande
- 1 niz od Beyoncé
- 1 niz od Christina Aguilera
- 1 niz od Lady Gaga
- 1 niz od Miley Cyrus
- 1 niz od Pink
- 1 niz od Rihanna
- 1 niz od Taylor Swift

[ PROČITAJ VIŠE ]

 

 

Odlikovanja i znakovlje Nezavisne Države Hrvatske :

Odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske vrlo su rijetka, dodjeljivanja su u kratkom razdoblju, a nakon Drugoga svjetskog rata uništavana su u strahu od represije komunističkih okupatora Nezavisne Drzave Hrvatske. Odlikovanja su uništavali čak i njihovi nositelji te njihova rodbina u strahu od odmazde novog režima.

Nakon Drugoga svjetskog rata svi tragovi koji bi upućivali na dodjelu odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske, poput povelja o dodjeli, ukaza, fotografija te samih odlikovanja, vodili bi u sigurnu smrt ili dugogodišnju robiju, i onih kojima je odlikovanje dodijeljeno, i onih koji bi bilo kako bili povezani s tim. Poznato je da su odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske vrlo lijepa i kvalitetne izrade. U njihovoj izradi sudjelovali su istaknuti hrvatski umjetnici toga vremena. Najpoznatiji je Ivo Kerdić (1881.-1953.), hrvatski medaljer, autor Kolajne krune kralja Zvonimira i nacrta Kolajne za hrabrost Poglavnika dr. Ante Pavelića. Poznati graver i medaljer Teodor Krivak-Klaužer graviraoje Kolajnu za hrabrost Poglavnika dr. Ante Pavelića, koja je i kovana u njegovoj radionici. Jakov pl. Machiedo (1891.-1948.), zrakoplovni pukovnik i poglavnikov svečanostnik, autor je nacrta za Red krune kralja Zvonimira, za Vojnički red željeznoga trolista, a najvjerojatnije i Reda za zasluge te Ranjeničke kolajne. Oto Antonini (1892.-1959.) te kipar Marijan Matijević (1907.-1971.) autori su Spomen-znaka na uspostavu Nezavisne Države Hrvatske.

Akademski slikar i povjesničar umjetnosti Ljubo Babić (1890.-1974.) autor je povelja za odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske. Odlikovanja su nastajala u zagrebačkoj kovnici „Braća Knaus“ u Ilici 15, osim Kolajne za hrabrost Poglavnika dr. Ante Pavelića, koja je kovana u Krivakovoj varaždinskoj kovnici. Nakon 1945. godine radionica „Braća Knaus“ konfiscirana je, a njezin je inventar dospio u novoosnovanu „Industrijsku kovnicu Orešković Marko“ (IKOM).

Do sada znanstveno poznati podatci o dodjelama odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske tiskani su u Vjestnicima ministarstva oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske i u Narodnim novinama. Niti u jednom od ta dva službena glasila podatci nisu identični te se pretpostavlja da se u navedenom Vjestniku objavljivao popis odlikovanih vojnih osoba, a u drugom glasilu popis odlikovanih građanskih osoba. U tim glasilima nisu navedene osobe odlikovane Ranjeničkom kolajnom, a odlikovanici Vojničkim redom željeznog trolista oglašeni su samo u Vjestniku ministarstva oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske. Podatci o odlikovanjima Nezavisne Države Hrvatske detaljno su opisani u katalogu Borisa Pristera, Odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske, objavljenom 1997. u nakladi Hrvatskoga povijesnog muzeja, te u katalogu Borne Barca i Siniše Pogačića Odlikovanja i znakovlje Nezavisne Države Hrvatske 1941-1945, izdanju naklade Obol, 1998.

U ovom radu neću iznositi već objavljene podatke o odlikovanjima jer su u oba navedena kataloga vrlo lijepo prikazana. Ovdje prikazujem do sada neobjavljene podatke o dodjeli odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske prema nacionalnoj pripadnosti te ih uspoređujem sa do sada poznatim činjenicama. Odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske danas se nalaze češće u Njemačkoj i Austriji nego u Hrvatskoj. Tome je znatno pridonijela obilna dodjela tih odlikovanja njemačkim građanima tijekom Drugoga svjetskog rata, ali i represija komunizma u okupiranoj Hrvatskoj. Kolekcionari koji skupljaju odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske znaju da su povelje za odlikovanja vrlo rijetke, a ako je gdje sačuvana neka od tih povelja, uglavnom je to povelja za odlikovanje njemačkih građana. Povelje za hrvatske građane jednostavno su nestale. Pretpostavljalo se da su ti dokumenti uništavani, no o tome nije bilo pisanoga traga. Stjepan Crnički, ustaški pukovnik, financijski čelnik u Ministarstvu unutarnjih poslova Nezavisne Države Hrvatske, koji je preminuo u 104. godini života, u svojim memoarima „Moje uspomene“, Zagreb, 2002., navodi da je vodstvo Nezavisne Države Hrvatske koncem travnja 1945. na čelu s Poglavnikom donijelo odluku o općem povlačenju hrvatske vlade, vojske i nacionalnih djelatnika te su za nekoliko dana spaljeni svi dokumenti i sve ono što bi neprijatelju moglo poslužiti za progone ljudi.

Iz tih činjenica vidljivo je zašto su povelje za odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske dodijeljena hrvatskim građanima vrlo rijetke. Nakon uspostavljanja komunističko-okupatorski vlasti 1945., UDBA je dio zaplijenjenoga povijesnog materijala koji nije uništen iz Arhiva za odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske prebacila u Beograd i njima se izgubio trag. Tek nakon dvijetisućite godine, prema priči beogradskih kolekcionara, pronađeno je u jednom privatnom stanu nakon smrti vlasnika, koji je radio u UDBI, više stotina dokumenta iz Arhiva odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske, razna rješenja i sl. Ti su se dokumenti uskoro nakon toga pojavili na kolekcionarskom tržištu. Prema izjavi jednog od beogradskih kolekcionara među nađenim dokumentima bile su samo dvije povelje za odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske. To su dvije povelje, zajedno s kovertama, dodijeljene njemačkim časnicima unutar 1. kozačke SS divizije, za Vojnički red željeznoga trolista s hrastovim grančicama IV. stupnja koje su bile pohranjene u Arhivu za odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske i vjerojatno nikada nisu poslane odlikovanim osobama.

Podatci o dodjeli odlikovanja u Nezavisne Države Hrvatske također su pronađeni u Brojitbenom izkazu – redova odlikovanja koji je evidentirao dodjele do 30. lipnja 1944. Ti podatci kružili su privatnim putem, no do sada nisu službeno objavljeni.

Prema podatcima Brojitbenog izkaza – redova odlikovanja na dan 30. lipnja 1944. ukupno je dodijeljeno 51899 odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske. Hrvatima su dodijeljena 31084 odlikovanja, a inozemnim građanima dodijeljeno je 20815 odlikovanja. Od inozemnih građana, Njemcima je dodijeljeno 19175 odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske, Talijanima 1024, Mađarima 154, Rumunjima 114, Bugarima 248, Slovacima 69, Fincima 21 odlikovanje, Španjolcima 3 odlikovanja, Francuzima 3, Argentincu jedno odlikovanje, Rusima 2 odlikovanja i Dancu jedno odlikovanje Nezavisne Države Hrvatske.

Do sada nije poznato da li je postojala objavljena evidencija dodijeljenih odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske nakon 30. lipnja 1944., no s obzirom na odvijanje ratne situacije na području Nezavisne Države Hrvatske moguće je da takva evidencija nije službeno objavljena, a ako je i objavljena, do sada nije sačuvan poznati primjerak.

Podatci o odlikovanjima inozemnih građana jedinstveni su. Nigdje u objavljenim arhivama Trećeg Reicha i ostalih država sila osovine nisu objavljeni podatci o dodijeljenim odlikovanjima Nezavisne Države Hrvatske njihovim građanima, koliko je nama poznato. Iz ovdje objavljenih podataka vidljivo je da je dodijeljeno vrlo mnogo odlikovanja stranim državljanima, osobito Nijemcima.

Analizirajući ovdje objavljene podatke o dodjeli Vojničkog reda željeznoga trolista, vidljivo je da je najviše odlikovanje toga reda, I. stupanj s hrastovim grančicama, dodijeljeno samo jednom Hrvatu, Poglavniku dr. Anti Paveliću, a preostalih šest takvih odlikovanja dodijeljeno je uglavnom njemačkim feldmaršalima i generalima. Također, I. stupanj Vojničkog reda željenoga trolista (tzv. glatki), prema tim podatcima dodijeljen je samo jednom Hrvatu, i to vojskovođi Slavku Kvaterniku, 19 takvih odlikovanja dodijeljeno je najvišim njemačkim vojnim časnicima, a jedno takvo odlikovanje dodijeljeno je talijanskom visokom vojnom dužnosniku.

Prema nekim podatcima, to odlikovanje dobili su i hrvatski generali Rafael Boban te Vjekoslav Luburić.

Možda su ta odlikovanja I. Reda željeznoga trolista (glatkog) hrvatskim generalima dodijeljena nakon 30. lipnja 1944.

II. stupanj Vojničkog reda željeznoga trolista s hrastovim grančicama dodijeljen je jednom Hrvatu, a takvo odlikovanje dobilo je 19 Nijemaca. II. stupanj Vojničkog reda željeznoga trolista (glatki) dodijeljen je šestorici Hrvata, a dobila su ga 22 Njemca i tri Talijana. III. i IV. stupanj tog odlikovanja dodjeljivan je više, no i u dodjeli tih odlikovanja kao odlikovanici prevladavaju Njemci.

Velered krune kralja Zvonimira s hrastovim grančicama prema Brojitbenom izkazu dobilo je šest Njemaca i četiri Talijana, a nije ga dobio niti jedan Hrvat. To odlikovanje dodjeljivano je najvišim dužnosnicima sila osovine, poput Hermanna Goeringa i Joachima von Ribbentropa.

Velered krune kralja Zvonimira s Danicom i mačevima dodijeljen je petorici Hrvata, a dobilo ga je 47 Njemaca i pripadnika drugih nacionalnosti. Od Hrvata se kao odlikovanici spominju generali Vladimir Laxa, Ivan Perčević te Adolf Sabljak.

A od odlikovanika Njemaca sačuvana je povelja za dodjelu feldmaršalu von Paulusu.

U internetskim podatcima navode se hrvatski nositelji odlikovanja I. stupnja Reda krune kralja Zvonimira sa zvijezdom generali Vilko Begić, Fedor Dragojlov, Matija Čanić, Gjuro Gjurić, Artur Gustović, Franjo Lukač, Josip Metzger, Tomislav Sertić, Gjuro Jakšin i Slavko Stanzer.

U usporedbi dodijeljenih I. Redova krune kralja Zvonimira sa zvijezdom te I. redova bez zvijezde, prevladavaju dodjele njemačkim građanima u odnosu na Hrvate. Tako je i s dodjelama nižih redova toga odlikovanja.

Prema Brojitbenom izkazu Kolajnu Poglavnika dr. Ante Pavelića za hrabrost više su dobivali Hrvati, a i ti podatci približno odgovaraju podatcima objavljenim u Vjestniku oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske i Narodnim novinama. Nosioci Zlatne kolajne Poglavnika dr. Ante Pavelića samo su Hrvati. Narodne novine navode Marijana Banovca (1942.), Miju Babića (1942.), Juru Francetića (1943.), Jurja Bobinca (1943.), Krunoslava Devčića (1944.), Cvitana Galića (1944.), Eduarda pl. Bunića Bonu (1945.).

Također su dodijeljene Zlatne kolajne zastavi 369 pojačane hrvatske pukovnije te zastavi branitelja Kladnja.

Ovdje su objavljeni prvi podatci o dodjeli Ranjeničke kolajne jer se u Narodnim novinama i Vjestniku oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske ne navode slični podatci.

Pozlaćena Ranjenička kolajna više je dijeljena Njemcima, a željezna Ranjenička kolajna dijeljena jeu većem broju Hrvatima. Ostali narodi nisu dobivali to odlikovanje jer se Ranjenička kolajna dodjeljivala od polovice 1943. godine.

Red za zasluge također je odlikovanje koje je u velikoj većini dodjeljivano Hrvatima. Dodjeljivao se za zasluge stečene u miru i u ratu. Veleredove sa zvijezdom dobivali su uglavnom ministri u vladi i najviši crkveni velikodostojnici (npr. nadbiskup A. Stepinac). Najzaslužniji građani i vjerski dužnosnici dobivali su I. stupanj sa zvijezdom, I. stupanj te niža odlikovanja Reda za zasluge. Podatci iz Brojitbenog izkaza - redova odlikovanja znatno su pridonijeli spoznaji o tome koliko je zapravo dodijeljeno odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske te kakva je bila politika dodjele odlikovanja u Nezavisne Države Hrvatske prema vlastitim građanima i prema stranim državljanima, osobito Nijemcima.

 

 

Odlikovanja :

Red i kolajna krune kralja Zvonimira :

- Velered krune kralja Zvonimira s Danicom

- Red krune kralja Zvonimira I. stupnja sa zvijezdom

- Red krune kralja Zvonimira I. stupnja

- Red krune kralja Zvonimira II. stupnja

- Red krune kralja Zvonimira III. stupnja

- Srebrna Zvonimirova kolajna

- Brončana Zvonimirova kolajna

- Željezna Zvonimirova kolajna

 

Vojnički red 'Željezni trolist' :

- Red željeznog trolista I. stupnja

- Red željeznog trolista II. stupnja

- Red željeznog trolista III. stupnja

- Red željeznog trolista IV. stupnja

 

Koljajna Poglavnika dr. Ante Pavelića za hrabrost :

- Velika zlatna kolajna Poglavnika dr. Ante Pavelića za hrabrost

- Velika srebrna kolajna Poglavnika dr. Ante Pavelića za hrabrost

- Mala srebrna kolajna Poglavnika dr. Ante Pavelićaa za hrabrost

- Brončana kolajna Poglavnika dr. Ante Pavelića za hrabrost

 

Spomen-znak za uspostavu Nezavisne Države Hrvatske :

- Srebrni spomen-znak za uspostavu Nezavisne Države Hrvatske

- Brončani spomen-znak za uspostavu Nezavisne Države Hrvatske

 

Red za zasluge :

- Velered sa zvijezdom

- Red I. stupnja sa zvijezdom

- Red I. stupnja

- Red II. stupnja

- Red III. stupnja

 

Ranjenička kolajna :

- Pozlaćena ranjenička kolajna

- Željezna ranjenička kolajna

 

Spomen-znak 5. prosinca 1918.

 

Ratni spomen-znak

 

Ustaški častni znak

 

U redosljedu hrvatskih odlikovanja uvrštena je 10. travnja 1945., i Velebitska kolajna za hrabrost (srebrna i brončana). Ona je osnovana još 1. siječnja 1932., izrađena u Italiji i podijeljena sudionicima diverzije u ličkom selu Brušanima (7. rujna 1932.), koju je organizirao Ustaški pokret u emigraciji.

Okružnicom od 10. listopada 1943. uvedene su male oznake za hrvatska odlikovanja. One su namijenjene vojnim osobama, za nošenje na vojnim odorama.

 

 

Gore : Red krune kralja Zvonimira.

Gore : Koljana krune kralja Zvonimira.

 

 

Gore : Koljana Poglavnika dr. Ante Pavelića.

Gore : Velebitska koljana.

 

 

Gore : Ranjenička koljana.

Gore : Spomen znak 8. prosinca 1918. godine.

 

 

Gore : Vojnički red “Željezni trolist”.

Gore : Ratni spomen znak.

 

 

 

Gore : Ustaški častni znak.

 

 

 

Znakovlje :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Srpski akademik Dobrica Ćosić (lijevo) u svojoj knjigi “Deobe” o svojim Srbima na stranici 135 kaže :

- „Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja.

- Lažemo zbog slobode.

- Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije.

- Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.“

- „Laž je srpski državni interes.“

- „Laž je u samom biću Srbina“.

- „U ovoj zemlji svaka laž na kraju postaje istina.“

- „Srbe je toliko puta u istoriji spašavala laž…“

Dobrica Ćosić u svojoj knjigi “Deobe”, (Otokar Keršovani, Rijeka, 1977.) na stranici 168 piše :

- "Šteta je što se u Srbima, kroz šest stotina godina robovanja pod Turcima, do neverovatnih razmera razvila neka poznata svojstva robova. U njihovoj nacionalnoj etici,na rang-listi vrlina, posle hrabrosti odmah dolazi laž. Kapetan F., naš stručnjak za njihovu istoriju, priznaje da ne zna nijedan drugi narod koji je u nacionalnim i političkim borbama umeo tako uspešno i srećno da se koristi sredstvima obmanjivanja, podvaljivanja i laganja svojih protivnika i neprijatelja kao što su to umeli Srbi. Oni su pravi umetnici u laži."

 

Ima i A. G. Matoš nešto o Srbima reći : “Srbima je laž od Boga.”

U Finskoj se i dan danas kaže : “Lažes kao Srbin”.

Veliki crnogorski domoljub dr. Sekula Drljević piše u “Balkanski sukobi 1905-1941”: "Riječ podvala ni u jednog drugog naroda u susjedstvu ne postoji, ali nitko ne može tako podvaliti kao što to umije Srbin!"

Srpska predsjednica Helsinškog odbora Srbije Sonja Biserko kaže : "Cijela srpska povijest je laž!"

Srpski “istoričar” Živko Andrijašević je jednom rekao : "Mi kada falsifikujemo ne radimo to po malo, mi krečimo sve”.

Patrijarch Bartolomej Srbima : "Živite već 800 godina u lažima!"

Sigmund Neumann zapisao je: “Povjest Srbije je beskrajna borba opterećena nasiljem i laži, bez granica, nepoznata među civiliziranim zemljama. U toj borbi u kojoj su laž, prijevara, izdaja, osveta, ubojstva, zločini, priznati kao normalno pravilo ponašanja. Tako su rasle srpske generacije i četništvo, kao istomišljenici generala Mihajlovića, pa se može bez muke razjasniti ta politička banda!”

“Uz američke i evropske laži, ravnopravno, ali sramnije i besmislenije su srpske laži u režiji Slobodana Miloševića, a koje raznose i umnožavaju generali, političari i novinari: okupacija Kosova tumači se odbranom državne celine i suvereniteta. U porušenoj, obogaljenoj i poraženoj Srbiji sa hiljadama ubijenih i ranjenih, proglašava se nacionalna pobeda. Farsa za farsom! Nadrealizam istorije". Dnevnik Dobrice Ćosića, u noći kada je NATO obustavio bombardiranje Jugoslavije.

1871. godine je srpski književnik Milan Milicević napisao : "Ne mogu naši potomci znati istinu o nama, jer je mi i ne kazujemo, nego izlažemo što nam podmiruje račun"

U Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori je poznata izreka : “Nema nitko što Srbin imade, pogotovo kad od Hrvata jezik, teritorije i povijest ukrade i uz to još i debelo slaže!”.

 

 

Filatelija Nezavisne Države Hrvatske od 1934. godine do danas :

 

Izdanja prve emigracije iz 1934. godine

Regularna izdanja :

1941 I 1942 I 1943 I 1944 I 1945 I Probe I Posebna filatelistička izdanja

Lokalna izdanja :

Alpenvorland Adria I Banat I Banja Luka I Belišće I Berane I Boka Kotorska I Brač I Hvar I Korčula I Lastovo I Međimurje I OZAK I Prinz Eugen Gau I Rijeka / Kupa I Sandžak I Šibenik I Split I Sušak I Ugljan
Velika župa Dubrava I Velika župa Rasa I Zadar

Biljegi općina i gradova :

Banja Luka I Bjelovar I Derventa I Dubrovnik I Granešinska Dubrava I Hrvatska Mitrovica I Hrvatski Karlovci I Karlovac I Koprivnica I Kustošija I Nova Gradiška I Osijek I Petrinja I Petrovaradin I Plehan I Rajlovac I Ruma
Samobor I Sarajevo I Sinj I Sisak I Slavonski Brod I Slavonska Požega I Stara Pazova I Stenjevec I Sveta Klara I Sveta Nedelja I Šestine I Tuzla I Vinkovci I Virovitica I Vrapče I Vrbovec I Vukovar I Zagreb I Zemun I Ostali biljegi

Sva druga izdanja :

Biljegi I Doplatne marke I Dunav osiguranje I Evropsko osiguranje I Hitlerjugend I Hrvatska Državna Željeznica I Hrvatski Crveni Križ I Inselpost I Katolička crkva I Marke za pristup SS diviziji “Princ Eugen”
Mirovinska zaklada namještenika S.P.Ž. I Mirovinski fond I Monopol I Muslimanska zajednica I Nacionalna Obrana I Njemačka Narodna Skupina I Novinarska Mirovinska Naklada I Obranbeni prirezi i Porezne marke
Porto marke I Pristojba za putni fond I Savez hrvatskih planinarskih društava I Službene marke I Sport I Studentski fond I Sudski biljegi I Trake za kontrolu poreza na promet I Trošarinski biljegi I Vinjete I Vojne marke
Zagrebački električki tramvaj I Neizdane marke I Nepoznate marke

Izdanja nakon II. Svijetskog rata :

"Alternativni hrvatski grb” i Velike Župe Nezavisne Države Hrvatske I Australsko filatelističko društvo I Bend Rammstein I Borče! Misli na svoju majku! I Čuvaj se Jugoslavena! I Erich von Däniken
Fantazijska izdanja i falsifikati I Fazlagića kula I Hrvatska jela I Hrvatske Obrambene Snage (HOS) I Hrvatski Franjevci I Hrvatski navijaći I Hrvatski Sandžak I Hrvatski zračni asovi
Izdanja vlade Nezavisne Države Hrvatske u emigraciji I Kralj Tomislav II. i kraljica Irena (1941 - 1943) Nezavisne Države Hrvatske I Muslimani u vojsci Nezavisne Države Hrvatske I Nezavisna Država Hrvatska : Krajobrazi
Njemačka vojna udruga "Handschar" (Handžar) I “Omoti” 1993 I “Omoti” 1994 I “Omoti” 2020 I “Omoti” 2024 I Papa Ivan Pavao II. I Povijest Hrvata I Povijesna karta I "Republika Hrvatska" iz 1971. godine I Sandžak, 2024
“Slava Ukrajini” / "Putler" I Sva druga izdanja emigracije Nezavisne Države Hrvatske I Tifusar i šumski bandit Josip Broz Tito I Ustaša I Velika Smradija I Zvonimir Boban

Interesantno :

Cenzura u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj I Dionice I Hrvatska Državna Banka I Izdanja jugo-srpskog okupatora Nezavisne Države HrvatskeIzložba : Borba ujedine Evrope na istoku I Lutrija
Pečati Nezavisne Države Hrvatske I Poštanski troškovi I Pošta u radnim logorima I Razglednice

Dizajneri poštanski maraka Nezavisne Drzave Hrvatske :

Antonini, Otto I Horvat, Radoslav I Kirin, Vladimir I Kočiš, Volođa I Kocmut, Božidar I Režek, Ivo I Seizinger, Karl I Vulpe, Milan



 


[ Otisak ] [ Izjava o privatnosti ] [ Opći uvjeti poslovanja ] [ Pravo na odustanak ] [ Poštarina ]


Flag Counter 


Facebook eBay Delcampe Njuskalo Youtube eMail

Ova stranica koristi kolačiće. Ako i dalje ostanete na ovoj stranici, prihvaćate našu upotrebu kolačića.

Izjava o privatnosti Prihvati