Osim naziva "Hvar" se vidi na markama i nova vrijednost : 10+10, 20+20, 30+30, 40+40, 50+50, 100+100, 250+250. Ne navodi se koja je valute novi vrijednosti. Ne znade se dali su to Dinari, Kune, Pfenningi ili Centi!
Marke se samo mogu naći na hrvatskoj poštanskoj dopisnici od 1 Kune te na pismu skupa sa hrvatskom doplatnoj marki u visini od 20 Kuna.
Pošto su te marke izdane na teritoriju Nezavisne Države Hrvatske ne može biti točno da se te marke deklariraju po nominali kao "Dinari" nego bi trebale biti "Kune". Dinari se nisu više od tri godine nisu koristili!
Pored gore navedenih maraka postoje i pretisci na jugoslavenskim zračnim poštanskim markama sa istom navodnom "greškom" u imenu "Hvar".
Kao drugi dokaz falsifikata tih maraka kritičari navode datum pečata tih pisama : 6.5.1944.
Na temelju zapisa u ratnom dnevniku OKW-a poznato je da na otoku Hvaru 24. travnja 1944. godine nisu vise bili njemački vojnici.
Oba ova problema, "u" problem i pogrešan datum u pečatu su dokaz kritičarima da su te marke napravili samo nepoznati poduzetnici dugo nakon rata.
Mi na to gledamo drugačije!
O korištenom fontu i sličnosit slova "u" i "v" smo već napisali.
Za nas su samo markice na pismima očigledne krivotvorine, ali zašto bi se i marke 10+10, 20+20, 30+30, 40+40, 50+50, 100+100, 250+250 po tim isto trebale smatrati lažnima nema nikakvog smisla.
Ako netko uzme naprimjer neku nekorištenu dopisnicu iz Nezavisne Države Hrvatske, nalijepi poštansku marku iz NDH i napravi sam neki pečat sa godinom 1946, onda taj falsifikat ne može biti dokaz da nikad nisu postojale marke iz Nezavisne Države Hrvatske od 1941-1945. godine. Naravno da ne, ali sa Hvar markama se to tako radi (ista stvar sa markama Korčule).
Ono što također govori protiv teze o fantazijskom izdanju jest činjenica da se u otisku ne spominje valuta.
Kada je fašistička Italija kapitulirala, hrvatske teritorije koje je okupirala Italija automatski su se vratile Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Valuta Nezavisne Države Hrvatske bila je Kuna i stoga je trebala biti na otisku "Kuna" ili skraćenica "Kn".
Vjerojatno kako bi izbjegli diplomatske probleme, odbacili su oznaku "Kuna", a otisak u Reichsmarku bio je zabranjen sa strane OKWa.
Posljeratno navodno fantazijsko izdanje nebi imalo tih problema a nominala u Kunama bi bilo normalnije nego bez valute.
|